Termy jako element zdrowego stylu życia

Termy Bukovina

Zaledwie 40% dorosłych mieszkańców Polski uważa, że żyje w sposób zdrowy – tak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska w 2022 roku. Choć odpowiednie odżywianie i regularna aktywność fizyczna są fundamentem zdrowego stylu życia, to nie mniej istotne jest dbanie o swój dobrostan psychiczny. Do tego potrzebujemy chwil relaksu, balansu między pracą a życiem zawodowym oraz przestrzeni do pozbycia się nadmiaru stresu. Idealne warunki ku temu stwarzają kompleksy basenowe zasilane wodą termalną, których ogromna popularność świadczy o tym, że chcemy wypoczywać dobrze, aktywnie, dbając kompleksowo zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

W tym artykule analizujemy powiązania między korzystaniem z term a zdrowym trybem życia.

Spis treści

Błogi relaks w ciepłej wodzie termalnej

Główną zaletą term, która bezsprzecznie wpisuje się w szeroko rozumianą ideę zdrowego trybu życia, jest relaksacyjne działanie ciepłej wody termalnej. Już krótka kąpiel w wodzie o wysokiej mineralizacji może znacząco obniżyć poziom stresu, co bezpośrednio wpływa na poprawę jakości życia.

Dzieje się tak dzięki ograniczeniu wydzielania kortyzolu, zwanego potocznie hormonem stresu, przy jednoczesnym zwiększeniu produkcji serotoniny i endorfin. Dzięki temu już po kilku chwilach spędzonych w wodach termalnych czujemy się zrelaksowani i szczęśliwi.

Utrata masy ciała

Systematyczne korzystanie z term może również pomóc w redukcji wagi i być atrakcyjnym elementem strategii odchudzania. Szczególnie dobre efekty przynosi aktywny wypoczynek w wodach termalnych, na przykład uprawianie aquaaerobiku, co pozwala spalić znacznie więcej kalorii niż tradycyjne ćwiczenia na siłowni.

Poprawa ogólnego stanu zdrowia i działanie terapeutyczne

Kąpiele termalne od wieków były wykorzystywane w celach terapeutycznych czy wręcz leczniczych. Dziś wiemy, że regularne zażywanie kąpieli w wysoko zmineralizowanej, naturalnie ciepłej wodzie może przynieść wymierne korzyści zdrowotne.

O właściwościach terapeutycznych wody termalnej, wykorzystywanej przecież w balneologii (czyli dziedzinie nauki stosującej naturalne surowce w leczeniu różnych schorzeń) decyduje jej zasobność w minerały i specyficzne związki, jak siarka dwuwartościowa czy fluorki.

Kąpiele termalne najczęściej zaleca się w przypadkach:

  • Chorób układu krążenia;
  • Chorób kobiecych;
  • Zaburzeń metabolicznych i hormonalnych;
  • Problemów dermatologicznych;
  • Zaburzeń psychicznych;
  • Chorób układu oddechowego;
  • Przewlekłego zmęczenia i wyczerpania organizmu.

To warto wiedzieć:

Kąpiele w wodzie termalnej są także zalecaną formą rehabilitacji w przypadku tzw. long-COVID, czyli zespołu uciążliwych objawów po przebyciu COVID-19.

Wsparcie dla układu ruchu

Kąpiele termalne często są wykorzystywane w rehabilitacji po urazach ortopedycznych, w stanach reumatycznych oraz w leczeniu dolegliwości związanych z kręgosłupem, mięśniami i stawami. Jeśli ograniczają Cię bóle uniemożliwiające aktywność fizyczną, regularne wizyty na termach mogą przynieść ulgę, a w długim terminie także poprawić Twoją ogólną sprawność.

Więcej o tym, jak korzystanie z term wpisuje się w ideę zdrowego stylu życia, przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://www.termybukovina.pl/blog/termy-a-zdrowy-styl-zycia.

Które termy wybrać?

W Polsce nie brakuje godnych polecenia kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną. Możemy się nawet pochwalić jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. To Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej.

Bukowiańskie termy, bardzo popularne wśród rodzin z dziećmi, ale też m.in. seniorów, słyną przede wszystkim z najwyższej jakości wody termalnej, która zawiera aż 28 najcenniejszych składników mineralnych oraz składniki specyficzne: fluorki i siarkę dwuwartościową. Woda typu siarczanowo-sodowo-wapniowego, siarczkowa, fluorkowa, charakteryzująca się mineralizacją na poziomie 1593,2 mg/dm3, jest pozyskiwana z ujęcia na głębokości 2400 metrów z północno-zachodniego zbocza Wysokiego Wierchu.

Wizyta w Termach BUKOVINA to nie tylko wspaniała forma terapii różnych problemów zdrowotnych czy dermatologicznych, ale także znakomita zabawa dla całej rodziny. Do dyspozycji gości jest łącznie aż 20 basenów wewnętrznych i zewnętrznych, strefa dzieci i młodzieży ze zjeżdżalniami i siatką do wspinaczki wodnej, codzienne bezpłatne zajęcia z aquaaerobiku, a także przebogata oferta zabiegowa w strefie Wellness BUKOVINA.

Artykuł Partnera