Pogoda Turcja na co trzeba się przygotować w listopadzie i grudniu?

Termometr

Wybierając miejsce na wakacyjny wypoczynek chcemy cieszyć się piękną i słoneczną pogodą. Nikt nie lubi patrzeć z obawą w niebo i zastanawiać się nad tym, czy aby zza chmur wyjrzy dzisiaj słońce i czy nie będzie padać. Pogoda w Turcji ma tą ogromną zaletę, że jest bardzo przewidywalna. W wysokim sezonie opady deszczu niemal się nie zdarzają. Nawet, jeśli nadciągną chmury i zacznie padać, to po kilku minutach zobaczymy piękne, bezchmurne niebo. To w sezonie wakacyjnym. A jak wygląda sytuacja po nim?

Spis treści

W okresie zimowym pogoda na Riwierze Tureckiej jest doskonała, aby uciec od mrozu i śniegu. Statystycznie rzecz ujmując, średnia, dobowa temperatura w zależności od miesiąca przedstawia się następująco:

  • Średnia dobowa temperatura w Turcji w listopadzie wynosi 15 stopni, natomiast maksymalnie są nawet 22 stopnie ciepła. Jeśli chodzi o deszcz, to może ona padać maksymalnie przez 8 dni w miesiącu.
  • Średnia dobowa temperatura w Turcji w grudniu wynosi 11 stopni, natomiast maksymalnie może być 17 stopni ciepła. Deszczowych dni może być nawet 12 w miesiącu.

Jednak wszystko może wyglądać zupełnie inaczej. I zazwyczaj tak jest. To jest tak, że pogoda Turcja nie trzyma się ściśle statystyk. I najczęściej w listopadzie i grudniu jest cieplej niż wynika ze statystyki. Będąc w tym okresie na wakacjach można zwiedzać, można pływać w morzu, chociaż Turcy patrzą na to ze zdziwieniem, bo według nich woda jest za zimna. Kto pływał w Bałtyku wie, że Turcy mają spaczone poczucie zimna.

Spis treści

Tak. Jadąc na wakacje do Turcji w listopadzie lub grudniu warto zabrać ze sobą coś cieplejszego do ubrania. Swetry, bluzy, długie spodnie są zalecane, gdyż wieczorami robi się chłodno. Warto wsadzić do bagażu kurtkę przeciwdeszczową, gdyż w tych miesiącach łatwo o opady. Ale stroje kąpielowe też mogą się przydać. Także jadąc do Turcji końcem października, warto zabrać cieplejsze ubrania.