Najbardziej niebezpieczne miasta w Polsce. Ranking najniebezpieczniejszych

Warszawa

Polska, podobnie jak każde inne państwo na świecie, nie jest wolna od przestępstw. Różne regiony kraju cechują się różnymi wskaźnikami dotyczącymi zbrodni i przestępstw. Niektóre miasta zasłynęły niechlubnie z wysokiej liczby przestępstw. W tym przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu. To samo tyczy się także przestępstw, które mają charakter kryminalny, przestępstw przeciwko mieniu. A także liczby ofiar wypadków drogowych. W tym artykule przyjrzymy się najbardziej niebezpiecznym miastom w Polsce pod tymi względami.

Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu - ranking miast

Gryfice, Płoty, Trzebiatów

Niechlubna czołówka polskich miast, jeśli chodzi o przestępstwa przeciwko zdrowiu oraz życiu, to Gryfice, Płoty, Trzebiatów. W tych miastach powiatu gryfickiego liczba takich przestępstw na 1000 mieszkańców wyniosła 0,9. To duży odsetek, zwłaszcza jeśli porównamy te dane z innymi miastami.

Porównanie z innymi miastami

Na pierwszym miejscu znalazły się Gryfice, Płoty, Trzebiatów. Oczywiście nie jest to powód do dumy. Na drugim miejscu jest znacznie więcej miejscowości. Znajdują się tutaj następujące miasta Dziwnów, Golczewo, Kamień Pomorski. Są też tutaj turystyczne Międzyzdroje, Wolin. Na drugim miejscu znajdują się też takie miejscowości jak Międzychód i Sieraków. Tak, wszystkie te miasta drugie miejsce w Polsce jeżeli chodzi o przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu.

Przestępstwa o charakterze kryminalnym

Jelenia Góra

W dziedzinie przestępstw o charakterze kryminalnym wyróżnia się Jelenia Góra. W 2021 r. to miasto zajęło drugie miejsce w Polsce pod tym względem, zaraz za Turkem, Dobrą i Tuliszowem. Liczba przestępstw o charakterze kryminalnym na 1 tys. mieszkańców wyniosła tutaj aż 31,3.

Statystyki i wykrywalność

Co niepokojące, wykrywalność tych przestępstw w Jeleniej Górze wyniosła zaledwie 62 proc. To oznacza, że prawie 40 proc. takich zbrodni pozostaje niewykrytych.

Przestępstwa przeciwko mieniu

Katowice

Jeżeli mówimy o przestępstwach przeciwko mieniu, to Katowice stoją na czele. To właśnie w tym mieście na 1 tys. mieszkańców przypada najwięcej takich zdarzeń - 51,3.

Rodzaje przestępstw przeciwko mieniu

Do przestępstw przeciwko mieniu zaliczamy różne zdarzenia. Są to przede wszystkim kradzieże, kradzieże z włamaniem, rozboje, przywłaszczenia. Są tu ujęte również oszustwa, w tym te komputerowe, kradzieże samochodów oraz paserstwo.

Ofiary wypadków drogowych

Łódź i Warszawa

Jeżeli pod uwagę weźmiemy liczbę ofiar wypadków drogowych, to najniebezpieczniejszym miastem jest Łódź. Łódź, która wyprzedza nawet Warszawę. Główny Urząd Statystyczny podaje, że w roku 2021 w Warszawie zginęły 42 osoby, które brały udział w wypadkach drogowych.  W porównaniu do łodzi, jest to o 27 zdarzeń. W przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców liczba ofiar wynosi tu 2,3.

Porównanie z innymi miastami

Biorąc pod uwagę liczbę ofiar, która przypada na 1000 mieszkańców, notowania Warszawy wyglądają znacznie lepiej. Nie znajduje się bowiem ona już na tak wysokim miejscu. Na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o tę statystykę, znalazł się Dziwnów.

Dziwnów - wypadek rodzinny

W Dziwnowie w roku 2021 doszło do tragicznego wypadku. Samochód, którym podróżowała czteroosobowa rodzina, wjechał do rzeki Dziwna. Wszystkie osoby zginęły. To zdarzenie sprawiło, że na 1 tys. mieszkańców liczba ofiar wypadków drogowych wyniosła aż 152.

Najbardziej niebezpieczne miasta w Polsce

Kończąc naszą analizę bezpieczeństwa w polskich miastach, widzimy zróżnicowany obraz. Gdzie niektóre regiony Polski radzą sobie lepiej, a niektóre gorzej. Bez względu na to, czy mierzymy przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Czy są to przestępstwa o charakterze kryminalnym, przestępstwa przeciwko mieniu. Czy mierzymy liczby ofiar wypadków drogowych, niewiele jest miast, które nie doświadczyły jednego z tych problemów.

Niezależnie od tego, czy mówimy o Gryficach, Płotach, Trzebiatowie, Jeleniej Górze, Katowicach, Łodzi, Warszawie czy Dziwnowie. Każde z tych miast stanowi pewne wyzwanie pod względem bezpieczeństwa. Musimy jednak pamiętać, że statystyki to tylko jedno z narzędzi oceny bezpieczeństwa. Każde miasto ma swoje unikalne cechy, które mogą wpływać na typ i częstotliwość występowania przestępstw.

Na koniec warto dodać, że walka z przestępczością jest zadaniem dla nas wszystkich. Nie tylko dla organów ścigania. Poprzez zrozumienie, gdzie i jakie przestępstwa występują najczęściej, jesteśmy w stanie podejmować świadome decyzje. Decyzje dotyczące naszego bezpieczeństwa. Możemy też wpływać na zmiany, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w naszych społecznościach.

To chcesz wiedzieć (FAQ)

 1. Jakie miasta w Polsce są uważane za najbardziej niebezpieczne?
  Na podstawie różnych statystyk, Gryfice, Płoty, Trzebiatów, Jelenia Góra, Katowice, Łódź, Warszawa, Dziwnów są uważane za najbardziej niebezpieczne pod względem różnych typów przestępstw i wypadków drogowych.

 2. Czy bezpieczeństwo w tych miastach poprawia się z czasem?
  Bezpieczeństwo w miastach może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak zmiany w przepisach prawa, polityce lokalnej, zasobach policji i innych służb bezpieczeństwa, a także inwestycjach w infrastrukturę miejską i programy społeczne. Na podstawie statystyk z 2021 r., niektóre miasta zanotowały poprawę, podczas gdy inne zauważyły wzrost w niektórych typach przestępstw.

 3. Jakie są najczęstsze typy przestępstw w tych miastach?
  Różne miasta mają różne profile przestępstw. Przykładowo, Gryfice, Płoty, Trzebiatów mają wysoki wskaźnik przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, Jelenia Góra ma wysoki poziom przestępstw o charakterze kryminalnym, a w Katowicach przestępstwa przeciwko mieniu są szczególnie powszechne.

 4. Czy te miasta są niebezpieczne dla turystów?
  Wszystkie miasta mogą mieć obszary mniej lub bardziej bezpieczne, a statystyki przestępstw często odnoszą się do ogólnej sytuacji w całym mieście. Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas podróżowania, takich jak unikanie podróżowania samemu w nocy w nieznanych obszarach, zwracanie uwagi na swoje rzeczy osobiste i nie pokazywanie otwarcie drogocennych przedmiotów.

 5. Co mogę zrobić, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo w tych miastach?
  Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, zawsze ważne jest zachowanie ostrożności, zwracanie uwagi na otoczenie, unikanie podejrzanych obszarów i osób oraz posiadanie pewnego rodzaju planu na wypadek niebezpieczeństwa. W razie problemów zawsze skontaktuj się z lokalnymi władzami.

w - te miasta okazały się najbardziej niebezpieczne w Polsce pod różnymi względami. Przestępstwa.