Kiedy najlepiej wyrobić paszport?

W dzisiejszych czasach nie wszyscy mają paszporty. I nie jest to nic dziwnego. Paszport nie jest teraz wymagany do tego, aby wyjechać za granicę. Do wielu państw możemy jechać mając tylko dowód. Więc podróżowanie stało się znacznie prostsze i mniej wymagające. Jednak musimy pamiętać o tym, że jest wiele państw, które aby odwiedzić, musimy mieć paszport.

Aby wyrobić paszport trzeba udać się do biura paszportowego, w którym składamy wniosek o paszport. Nie jest to nic skomplikowanego i każdy jest w stanie sobie z tym poradzić. Trzeba tylko pamiętać, że na paszport czekać będziemy około miesiąca. Może to być krótszy czas, ale trzeba wiedzieć, kiedy nie wyrabiać paszportu.

Spis treści

Jeżeli zależy nam na czasie, to nie wyrabiajmy paszportu przed sezonem wakacyjnym, świętami, długimi weekendami. Wtedy biura paszportowe przeżywają wzmożone obłożenie i trzeba spędzić sporo czasu w kolejce. Oczywiście udając się w takim terminie do biura paszportowego możemy złożyć wniosek o paszport. Ale całość potrwa znacznie dłużej, gdyż wiele osób wpada na podobny pomysł. Są też małe szanse na to, że wniosek złożony w szczycie, będzie rozpatrzony szybciej i szybciej otrzymamy paszport.

Dlatego jeśli chcemy wygodnie i w miarę szybko wyrobić sobie paszport, to najlepiej robić to zaraz po sezonie wakacyjnym, na początku zimy, po świętach. Wtedy, kiedy nikt jeszcze nie myśli o wyjeździe w miejsca, gdzie paszport jest konieczny.

Jeżeli mamy paszport i jego ważność się kończy, także musimy przejść przez całą procedurę. Musimy złożyć wniosek w biurze paszportowym i czekać, aż nasz dokument będzie gotowy do odbioru. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie można złożyć wniosku o wydanie paszportu przez internet. Trzeba stawić się osobiście. To dziwne, że nie można wyrobić paszportu przez internet, ale pozostaje mieć nadzieję, że to się niedługo zmieni. Że będzie można w końcu złożyć wniosek o wydanie paszportu przez internet.

I warto pamiętać, że nie wszędzie potrzebny jest paszport. Czasem wystarcza sam dowód. To zmienia się systematycznie. I np. aby jechać na wakacje do Chorwacji, wystarczy dowód osobisty. Do Chorwacji nie potrzeba paszportu. Dlatego przed wyjazdem warto to sprawdzić.