Jaka waluta obowiązuje w Turcji? Obowiązująca w Turcji waluta to lira turecka

Jaka waluta obowiązuje w Turcji? Obowiązująca w Turcji waluta to lira turecka. Ale z racji tego, że Turcja jest regionem typowo nastawionym na turystę, można w niej płacić każdą, dowolną walutą. Bez problemu zapłacimy za zakupy dolarami, euro, funtami. Możemy płacić różną walutą w sklepach i na bazarach. W restauracjach i małych budkach z jedzeniem. Nie ma z tym najmniejszego problemu. Musimy tylko pamiętać o tym, że nie zawsze jest to najlepsze (czytaj najtańsze) rozwiązanie.

W przypadku mniejszych zakupów warto jest bowiem płacić lokalną walutą. Gdyż przelicznik w sklepach i na bazarach nie jest taki korzystny jak w kantorach. W kantorach, w których bez problemu wymienimy niemal każdą walutę na liry. Najlepiej rzecz ma się jeśli chodzi o wycieczki fakultatywne, za nie możemy płacić dowolną walutą a przelicznik jest zawsze korzystny.

Spis treści

Wybierając się do Turcji warto zabrać ze sobą kartę. Nie dość, że można nią płacić wszędzie, to także bez problemu wybierzemy pieniądze z bankomatu. Przy czym warto zadbać o to, aby karta była rozliczana w euro lub dolarach. Dzięki temu unikniemy opłat za przewalutowanie ze złotówek na dolary lub euro i później na liry. Ale nawet posiadając kartę rozliczaną w złotówkach, bez problemu możemy dokonywać nią płatności.

Turcja jest rozwinięta jeśli chodzi o płatności kartą. Zapłacimy nią nie tylko w sklepach czy restauracjach. W wielu przypadkach kartą możemy płacić także na bazarach. Jest to bardzo wygodne, ale z własnego doświadczenia powiem, że lepiej mieć liry i nimi płacić. Wtedy łatwiej się negocjuje ceny i są one niższe. Często można, bowiem spotkać sytuację, gdzie sprzedający stosuje przelicznik 1 do 1. To naprawdę nie jest korzystne i w takim przypadku lepiej płacić lirami.

Płatności kartą są bezpieczne, podobnie jak wyciąganie pieniędzy z bankomatu. Nie musimy się też obawiać wymiany waluty w kantorach. Tam wszystko zawsze jest przeprowadzane uczciwe i przejrzyście. Otrzymujemy nawet wydruk, na którym bez problemu zobaczymy ile wymieniliśmy pieniędzy i po jakim kursie.

Oczywiście najwygodniej w Turcji jest płacić lokalną walutą, lirą turecką. Ale to od turystów zależy, którą walutę wybiorą. Turcja nastawiona jest na turystów i wszyscy są na tyle elastycznie, że bez problemu przyjmują każdą walutę. Warto o tym pamiętać.